Kızıma Mektuplar

Bu kitapta, Memduh Şevket Esendal´ın kızı Emine Sarıdal'a yazdığı mektupları okuyacaksınız. Rahmetli Esendal, Bakü, Tahran ve Kâbil büyükelçilikleri nedeniyle çocuklarindan, evinden uzak kalmıştır. Bu nedenle mektuplar yazarak onları sevindirmiştir. Oralardan yazdığı sevgi dolu mektuplarda ilginç bir yaklasımı vardır çocuklarına. Büyük oğlu Mehmet Suat ile ikinci oğlu Dr. Ahmet Esendal´a da birçok mektup yazmıştır.

Esendal'in kızına yazdigi bu mektuplarda sevecenliğini ve bilgi hazinesinin derinliğini anlıyoruz. Kızını, öyküler yazması, çeviriler yapması konularında tesvik etmiş, Emine de öykü çevirileri yapmis ve bunlardan on bir kadarı Ankara´da çıkan Ulus gazetesinde yayımlanmıştır.

Esendal, mektuplarında ailesi ve yakın çevresi hakkında da bilgiler vermiştir. Kendi çocukluğu, öğrenimi, görev anlayışı, yasam görüsü bu mektuplarda yansıtılmıştır. Yazi ve dil devrimi konularinda da görüslerini açıklamıştır. Özellikle dilimizin gelişmesinin vurgulandığını görüyoruz. Atatürk´ün yaptıklari konusundaki hayranlığını da okuyoruz mektuplarda.

Mektuplarin diline hiç dokunmadım. Tek bir sözcük bile değistirilmemiştir. Mektuplarda adları geçen kişiler konusunda ayrıntılı bilgi vermedik; zaten, mektuplarda gerekli bilgiler yer almistir.

Mektuplar, kızına duydugu sevginin ve yakınlıgın birer göstergesidir. Bir babanin çocuğuna nasıl yaklastığını bu mektuplarda izlemekteyiz. Severek okunacagını sanıyorum.

Kasım 2000
Muzaffer UYGUNER
hayat öyküsü roman ve öyküleri siyasi hayati mşe fotoğrafları hakkinda yazilanlar webmaster tahran ogullarima