Orhan Duru

Memduh Sevket Esendal, arada bir unuttugumuz, arada bir önemini animsadigimiz bir yazar. Bu kez onu anmamiza Somut aracilik ediyor. Eskiden Salim Sengil bu görevi üstlenirdi.

Memduh Sevket Esendal, Cumhuriyet döneminin, kentlerdeki toplumsal yasami yansitmaya çalisan, belli bir ölçüde toplumsal elestiri getiren ilk yazarindan biriydi. Yakup Kadri, 1935-36 yillarinda "Ankara" adli romaninda eski kahramanlarin sonradan nasil mal, mülk edinme kaygisina düstüklerini anlatirken, ayni yillarda Memduh Sevket Esendal yayimladigi tek romani "Ayasli ve Kiracilari" ile Cumhuriyet dönemi Türk toplumunun tüm kesitlerini ve onlarin sorunlarini utangaç bir biçimde sergiliyordu. Kendi de biraz çekingen bir insan olmaliydi. Büyükelçilik, milletvekilligi, CHP Genel Sekreterligi görevlerinde bulunmus olan Memduh Sevket Bey, belki de taninmamak için öykülerinde M.S.E. imzasini ya da baska takma adlar kullanirdi.

M.S.E.'nin, Ömer Seyfettin gelenegini sürdürdügü öne sürülse de, açik ve akici Türkçesiyle, uygarliga yönelik bildirisiyle, yansiz toplumsal elestirisiyle, yazinimizin özgün ve önemli kisilikleri arasinda yer aldigina inaniyorum.

hayat öyküsü roman ve öyküleri siyasi hayati mşe fotoğrafları hakkinda yazilanlar webmaster