m.s.esendal
Memduh Şevket Esendal (1883 - 16 Mayıs 1952)

Memduh Şevket Esendal, 29 Mart 1883 Cuma güneş batmasına 4 saat kala Çorlu'da Papayani Mahallesi'nde doğdu. Varlıklı bir çiftçi ailesinin oğludur.

Baba tarafından Osmanlı'da yüksek bürokrat sınıfına mensuptu.

Bir anlatıma göre ilk ve ortaokulu İstanbul'da bitirmiş, bir diğer anlatıma göre Çorlu Rüştiyesi'nden mezun olmuştur. Mektuplarından Edirne İdadisi'nde son sınıfı okuduğu anlaşılıyor. Savaş ve göçler yüzünden düzenli bir tahsil hayatı olmamıştır. Özellikle Balkan Savaşı ve Bulgarlar'ın çiftliklerini işgali, el koymalar, hayvanlarının yağmalanması, ailenin Trakya'daki varlıklarını kaybetmelerine sebep olmuştur. Memduh Şevket, hayatı boyunca para hesabı yaparak, sıkıntısını çekerek yaşamıştır.

Yazı yazarken kullandığı mahlasları (takma isimleri) birden fazla idi: M.Ş., İstemenoğlu, M.Oğulcuk, Mustafa Yalınkat, Meşe, M.Ş.E. Belki bu kadar çok mahlası olmasına sebebi Orhan Veli'nin "Sanatı küçümsüyor, bu yüzden gerçek adını kullanmak istemiyor." sözlerine verdiği yanıtta aramalı:
Aslında ben, politikada eskittiğim adımı çok sevdiğim sanatta kullanmak istemiyorum.
Arkadaşları arasında takma adı "MEŞE" idi. Biraz isminden, belki mahlasından, belki de cüssesinden verilmişti. Aslında kendisi 1.75 boyunda 80 kilo ancak geniş omuzlu bir kişiydi. Ancak kendisini tarif edenler nedense bilinmez hep iriyarı olarak tarif etmişlerdir.

Memduh Şevket yaşamı boyunca resmi bırakmamıştır. Birçok dergide karikatürleri yayınlanmıştır. Ayrıca hayatının ilerleyen yıllarında fotoğraf çekimi ve banyosuna merak salmış, karanlık oda çalışmaları yapmıştır.

Eserleri ile ilgili daha geniş bilgi için lütfen eserleri başlığına bakınız.


Azeri şiirleri : Esendal, Azerbaycan'da bulunduğu yıllarda duyduğu şiirleri unutulmaması için bir defterde toplamıştır.

 

hayat öyküsü roman ve öyküleri siyasi hayati mşe fotoğrafları hakkinda yazilanlar webmaster