1943 - 1952 Yazarlık dönemi

31 Mayıs 1945 Memduh Şevket Esendal'ın CHP Genel Sekreterliği'nden ayrılması.

Son yıllarını öykülerini yazmak, yapıtlarını derleyip kitaplaştırmakla geçirmiştir.

16-17 Mayıs 1952 gecesi sabaha karşı Ankara'da vefat eder. Vefatından birkaç gün evvel yüksek tansiyon sebebi ile beyin kanaması geçirip yatağa düşmüştür.

Vefatından üç gün evvel Cevat Dursunoğlu'na şunları söyler:
" Üzülüyorum, bu tansiyon başıma bir iş açmasından korkuyorum. Ama yanlış anlama, ölmekten korkum yok. Korkuyorum ki bir yanıma bir inme iner de insanlara yük olurum. İnsanlar benden bıkar, beni sevmezler, işte bundan korkuyorum. "
17 Mayıs'ta Ankara Hacıbayram camiinde kılınan cenaze namazından sonra top arabasına konan naaş asri mezarlığa defnedilir.

Memduh Şevket "Hatırat" konusunu defalarca mektuplarında, röportajlarında ve özel konuşmalarında belirtmiştir. Hatıralarını otuz yıl sonra yayınlanması kaydı ile bıraktığını belirtmiştir. Hatta bir ara hatıraların UNESCO Türkiye Temsilciliği'nde olduğu kabul edilmiştir. Hatırat yazdığı kesindir hatta kaçıncı defter kaçıncı sayfada ve defterin rengine kadar belirttiği mektupları vardır. Ancak bu yazılar yapılan aramalarda bulunamamıştır.

 

 

" Bizi geç beyim...Benim başarılı bir eserimi görüyorsanız biliniz ki o, benim yanımda ve benimle birlikte çalışan iyi niyetli arkadaşlarımındır. Ben çok talihli kimseyim. Hep iyi insanlarla çalıştım. "

Memduh Şevket


 

hayat öyküsü roman ve öyküleri siyasi hayati mşe fotoğrafları hakkinda yazilanlar webmaster