1925 - 1932 Tahran Büyükelçiliği yılları

16 Temmuz 1924 Galatasaray Lisesi tarih öğretmenliği (Fahri vazife)

21 Eylül 1924 İstanbul Kabataş Lisesi Tarih Öğretmenliği, aynı yıl İstanbul Erkek Lisesi Tarih Öğretmenliği'ne atandı.

Öğretmenliği sırasında Muhittin Birgen ile Meslek ve Halk gazetelerini çıkarmışlardır. Meslek gazetesinde Memduh Şevket'in 35 öyküsü ve Miras adlı romanı yayınlanmıştır. Ayrıca toplam 18 adet resimleri ve karikatürleri yayınlanmıştır. Bu yüzden yayın takibata uğrar ve kapatılır.

Memduh Şevket Esendal 1925'te İran Tahran'da Ortaelçi olarak göreve başladı.

Memduh Şevket'in İran Sefirliği maceralı olmuştur. Çünkü İran'da darbe olmuştur, Türkiye'nin başında Musul, Ağrı sorunları vardır. Tahran ile ilgili kısacık anılarında Memduh Şevket'in Fransızca'sını da ilerletmek için ders aldığını anlıyoruz.

3 Kasım 1928 Latin Alfabesi'nin kabulü. Memduh Şevket 12 7 1928' de oğlu Mehmet Suat Esendal'a Tahran'dan Latin harflerini kullandığı ilk mektubu yazar ( Harf İnkilabı'na daha dört ay vardır):
" Latin Harflerini kabul için Ankara'da bir komisyon teşkil olundu. Görünüyor ki yakın zamanda Arap Harfleri de terk olunacaktır. Bu sebeple yazı ile az çok işi olanların bu mesele ile meşgul olmaları zamanı gelmiştir. Ben şimdiye kadar boş kaldıkça Latin Harfleri ile karalamalar yazdım, lakin ciddi devamlı bir şey yazmayı hiç tecrübe etmedim. Bu gün ilk defa bu mektubu yazıyorum. "
29 Temmuz 1930 Memduh Bey Ankara'ya yolladığı telgrafla Tahran Büyükelçiliği görevinden istifa ettiğini bildiriyor. Sebep olarak Türkiye ile İran arasında istenmeyen olayların meydana gelmekte olduğunu belirtiyor.

1930'da Memduh Şevket, Atatürk'ün direktifi ile CHP Merkez İdare Heyeti'ne alınır.

1931 Elazığ Milletvekili olarak göreve başlar. Politikada yıldızı hızla parlar ve kendisine Moskova Büyükelçiliği teklif edilir, fakat bu görevi reddetmiştir.

26 Eylül 1932 Dolmabahçe sarayında ilk Türk Dili Kurultayı toplanır. Bu kurultaya Elazığ Mebusu olarak katılır. Ölene kadar dış görevde bulunduğu seneler hariç tüm kurultaylara katılacaktır.

1933 - 1943 Kabil Elçiliği yılları
1943 - 1952 Yazarlık dönemi

 

hayat öyküsü roman ve öyküleri siyasi hayati mşe fotoğrafları hakkinda yazilanlar webmaster